NA DNě MOřE U IZRAELE OBJEVILI NEJSTARší VRAK LODI. SKRýVAL I NEDOTčENý POKLAD

Potopenou starověkou loď spolu s nákladem objevili izraelští archeologové ve východním Středomoří. Podle vědců se jedná o dosud nejstarší nalezený vrak. Objev také poskytl nový pohled na dávné navigační schopnosti námořníků.

Senzační objev zaznamenal archeologický tým z Izraelského úřadu pro starožitnosti. Na dně Středozemního moře, v hloubce zhruba 1800 metrů, asi devadesát kilometrů od pobřeží Izraele, nalezl pozůstatky zhruba 3300 let staré obchodní lodi. Její délka byla mezi dvanácti a čtrnácti metry.

V Izraeli nedávno nalezli i dávné nákresy lodí:

Archeology překvapilo, že dosud nejstarší objevený vrak lodi nalezli pod širým mořem. Tím si připsal prvenství. Na základě předchozích objevů potopených plavidel se vědci přitom domnívali, že námořní obchodní cesty v době bronzové vedly podél pobřeží mezi přístavy.

„Objev nyní mění naše chápání schopností starověkých mořeplavců,“ uvedl podle BBC vedoucí námořního oddělení Izraelského úřadu pro starožitnosti Jacob Šarvit. Podle něj mořeplavci k navigaci pravděpodobně využívali nebeská tělesa, když pozorovali a zjišťovali úhly polohy Slunce a hvězd. Díky tomu dokázali plout i na otevřených vodách bez výhledu na pevninu.

Archeologové vytáhli pouze dvě amfory, aby nepoškodili zbytek:

Podle analýzy se loď pravděpodobně potopila během bouře, nebo po pirátského útoku.

Nalezené artefakty

Vrak lodi se podařilo najít při rutinním průzkumu pro těžbu ropy a zemního plynu. Spolu s ním vědci nalezli i stovky neporušených amfor – starověkých zásobních nádob. „Kamery zachytily něco, co vypadalo jako velká hromada džbánů navršených na mořském dně,“ pověděla vedoucí environmentálního oddělení Karnit Bahartanová ze společnosti Energean, která průzkum v oblasti prováděla.

Tisíce let byl i poklad na dně moře u pobřeží Chorvatska:

Vědci se rozhodli vyjmout pomocí speciálně navržených nástrojů pouze dvě amfory. Nechtěli riskovat, že by manipulací mohlo dojít k porušení dalších artefaktů. Studií zjistili, že nádoby používali Kananejci, kteří tehdy žili v oblasti od dnešního Turecka až po Egypt.

Izraelský úřad pro starožitnosti zatím neupřesnil, co bylo obsahem amfor. Dodal, že úřad plánuje zachovat naleziště v nezměněné podobě, aniž by prozatím vytahovaly další části vraku. „Je to nejlepší způsob, jak jej zachovat v bezpečí,“ sdělil Šarvit pro The New York Times. Doplnil, že chtějí zachovat pozůstatky plavidla pro další generace, které budou mít lepší technologie a metodiky pro vykopávky v takové mořské hloubce.

Jedinečné vraky z doby bronzové

Nález vraku potěšil vědce po celém světě. „Jakýkoliv objev vraku z doby bronzové považuji za velmi důležitý, protože lodě z tohoto období jsou velmi vzácné,“ řekl deníku The New York Times námořní archeolog Cemal Pulak z Texas A&M University, který se na výzkumu nepodílel.

Jedním ze známých vraků z doby bronzové je takzvaný Uluburun:

Pulak doplnil, že už dřív experti nalezli dva vraky plavidel poblíž tureckého pobřeží relativně blízko břehu. Dokonce byly přístupné i pomocí standardního potápěčského vybavení. Posledním zaznamenaným nálezem byla loď Uluburun v roce 1984, u níž vykopávky probíhaly deset let.

Námořní archeologické objevy

Objevení vraků lodí a dalších pokladů na dně moří je pro archeology vždy významnou událostí. V posledních měsících se jim podařilo vyřešit záhadu plavidla HMS Tyger, jehož posádka musela přežít na opuštěném ostrově.

Po osmi desetiletích odborníci našli vrak tajemné lodi Arlington. U kanadského pobřeží se zjevil vrak plavidla, u něhož nikdo neví, odkud se vzal. A pod hladinou Egejského moře vědci nalezli britskou ponorku ztracenou před 81 lety.

2024-06-22T03:30:12Z dg43tfdfdgfd