ANO CHCE VE SNěMOVNě BRáNIT PřIJETí NOVELY ZVYšUJíCí KONCESIONářSKé POPLATKY

Praha - Opoziční hnutí ANO chce ve Sněmovně bránit přijetí novely zvyšující koncesionářské poplatky. Chce jednat o tom, zda je daný systém financování správný. Na tiskové konferenci to řekla Jaroslava Pokorná Jermanová, stínová ministryně kultury a nově zvolená europoslankyně. Podle stínového premiéra Karla Havlíčka se ANO netají tím, že systém chce změnit.

Vláda ve středu schválila takzvanou velkou mediální novelu, v níž navrhuje růst koncesionářských poplatků u televizního o 15 korun na 150 korun měsíčně a u rozhlasového o deset korun na 55 korun měsíčně. Předloha počítá také s rozšířením okruhu poplatníků. Nově platit by měly i domácnosti bez televizního přijímače nebo rádia, jejichž obyvatelé používají chytrý telefon nebo mají internetové připojení.

"Za nás je toto nepřijatelné. Musíme se dívat do budoucnosti. Je potřeba si přiznat, že systém koncesionářských poplatků je přežitý," poznamenala Pokorná Jermanová. "Budeme bránit, aby tato novela zákona byla přijata. Chceme se bavit o tom, zda způsob koncesionářského financování je správný. My se domníváme, že ne," dodala. "My to zásadně odmítáme, tato novela zavádí nové daně. Plošnost je tak veliká, že to opravdu daněmi nazývat můžeme," doplnila.

Díky novele by Česká televize (ČT) získala příští rok do rozpočtu 865 milionů korun navíc a Český rozhlas (ČRo) 331 milionů korun navíc. ČT letos hospodaří s rozpočtem 7,95 miliardy korun a Český rozhlas má mít výnosy a náklady 2,37 miliardy korun. Poplatky u obou veřejnoprávních firem tvoří většinu příjmů. U ČT se poplatek neměnil od roku 2008 a u ČRo od roku 2005. Koaliční návrh velké mediální novely zajišťuje podle ministra kultury Martina Baxy (ODS) udržitelnost financování a nezávislost médií veřejné služby.

Norma obsahuje také možnost poplatky ročně zvyšovat při zvýšení inflace o šest procent. Valorizace by v tom případě měla dosáhnout šesti procent.

Novelou vláda navrhuje také změnu plateb pro právnické osoby. Poplatek by se neměl vázat na počet přijímačů, kterými podniky disponují, ale na počet zaměstnanců. Podniky do 24 lidí a osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) by byly od platby osvobozeny. Podniky od 25 do 49 zaměstnanců budou platit pětinásobek poplatku, firmy do 99 zaměstnanců desetinásobek a například firmy nad 500 zaměstnanců pak stonásobek. Firmy, které pronajímají auta, by platily rozhlasový poplatek za každý vůz.

2024-06-27T12:57:15Z dg43tfdfdgfd