NOVý STAVEBNí ZáKON PřINáší REVOLUCI: RYCHLEJší PROCES, VYšší POPLATKY A úřEDNíCI POD TLAKEM

Doposud mělo Česko jeden z nejdelších procesů schvalování staveb v celé EU. Třeba získat povolení pro stavbu bytového domu trvá i déle než pět let. To by však mělo skončit s novým stavebním zákonem, který zásadně zkracuje čekací dobu, snižuje počet potřebných razítek a proces digitalizuje. Stavební úřady nyní kvůli změnám přijímají víc žádostí než obvykle.

Dlouho očekávaný a  několikrát měněný – stavební zákon konečně 1. července vstoupí v platnost. Má zrychlit a zjednodušit celé řízení. „Zatímco dnes povolovací proces stavby trvá v  průměru 5,4 roku, díky novému stavebnímu zákonu se výrazně zkrátí. Třeba u  jednoduchých staveb na 45 – 275 dnů,“ uvedl pro Blesk Petr Waleczko z  tiskového oddělení ministerstva pro místní rozvoj.

První číslo představuje bezproblémový záměr, kde nedojde k  odvolání, druhé číslo pak platí pro užití maximálních lhůt pro povolení, odvolání i  podání žaloby. Co vše se s novelou mění?

Rychlejší a jednodušší řízení 

Zásadní změnou je zrychlení stavebního řízení. Povolení pro jednoduché stavby typu rodinného domu by se měly vyřídit do 30 dní od podání žádosti. Bytový dům by pak měl být povolen do 60 dní. Kritici ale upozorňují na to, že v zákoně chybí opatření, které by úředníky motivovalo lhůty dodržovat.

Žadatelé už nebudou muset nikam chodit. O  povolení budou moct zažádat z pohodlí domova přes Portál stavebníka. Celý proces by se navíc měl digitalizovat, a tak dojde ke sdílení informací mezi úřady. Data, která tak získal jeden úřad, už další úřady nebudou po žadateli znovu požadovat.

Odpadnou tím tak náklady na tisk stavební dokumentace. Stavebník navíc bude moct sledovat, v jaké fázi se řízení zrovna nachází, a veřejnost naopak bude mít lepší přehled o plánované i  probíhající výstavbě.

>
>
>

Zatímco dnes musejí žadatelé mít různé typy povolení, s novelou bude potřeba už jen jedno. Nově se tak bude v jediném řízení stavba posuzovat jak z hlediska jejího umístění, tak povolení. Závazná stanoviska z oblasti životního prostředí pak nahradí jednotné environmentální stanovisko. 

Počet veškerých úkonů by se změnami měl snížit až o 41 %. V případě odvolání se navíc spis nikam vracet nebude – místo toho o něm rozhodne nadřízený stavební úřad.

Dodatečná povolení a vyšší pokuty

Zvýší se cena nejen správních poplatků, ale i  poplatků za dodatečné povolení. Ty jsou odstupňované podle jednotlivých kategorií staveb. Za vydání dodatečného povolení jednoduché stavby jakou je třeba rodinný dům, je poplatek ve výši 20 tisíc korun, u vyhrazené stavby je to 50 tisíc a  u  ostatních staveb 30 tisíc korun – mezi ty se počítá i stavba studny.

Až dvojnásobně se prodraží černé stavby. Podle dosavadní právní úpravy je v případě stavby provedené bez zákonem vyžadovaného povolení možné uložit pokutu až milion korun.

>

Pokud se nachází v  chráněném území nebo v ochranném pásmu nebo na nezastavitelném pozemku či v  nezastavěném území, je možné uložit pokutu do 2 milionů Kč. Nový stavební zákon umožňuje v podobných případech uložit pokuty až do výše 2 milionů korun či 4 milionů korun.

Zvýšení poplatků 

Výraznou změnou bude i nový ceník správních poplatků. Nejvýrazněji zdražení pocítí ti, kdo budou chtít studnu. Zatímco dnes stojí vydání povolení 300 korun, nově budou zájemci platit 10 tisíc. To je nárůst o 3233 procent!

„Ke zvýšení správních poplatků se přistoupilo hlavně z  důvodu, že jejich výše zůstávala dlouhou řadu let stejná, zatímco významně stoupla administrativní náročnost prováděných úkonů. K navýšení přispěla i inflace,“ vysvětlila pro Blesk změnu Veronika Hešíková, vedoucí tiskového oddělení ministerstva pro místní rozvoj, které řídí Ivan Bartoš (44, Piráti).

Výše správních poplatků bude odstupňovaná dle složitosti stavby. Třeba získat povolení na novou garáž, rodinný dům či chatu bude nově stát místo tisícovky rovnou 5 tisíc. Stavba s více než třemi byty pak vyjde na 10 tisíc korun místo dnešních 5 tisíc.

Přechodné období

Všechna doposud zahájená stavební řízení se dokončí podle stávajících právních předpisů. Bude totiž platit tříleté přechodné období, díky kterému by nemělo dojít ke zdržení ani pozastavení velkých staveb. Do 30. června 2027 bude možné k novým žádostem o povolení záměru předkládat projektovou dokumentaci zpracovanou podle dosavadních právních předpisů.

Masivní nárůst žádostí

Stavební úřady v Česku nyní kvůli zmeně stavebního zákona a zvýšení poplatků přijímají násobně víc žádostí než obvykle a narůstá také počet telefonických dotazů. Největší nápor čekají úřady v tomto týdnu. Fronty se většinou netvoří, lidé často komunikují s úřadem přes datové schránky nebo odevzdávají podklady na podatelně, některé úřady ale mají problém s administrací. Vyplývá z vyjádření zástupců úřadů pro ČTK.

Úřady uvádějí, že se také poslední dobou zvýšila chybovost nebo neúplnost žádostí. Podstatné je totiž podat žádost do konce června, i když ji úřad vrátí.  Pak sice žadatel bude muset splnit lhůtu na opravu, kterou mu úřad uloží, ale vyřizovat to nebude podle pravidel nového stavebního zákona, uvedla vedoucí odboru stavebního úřadu města Tábor Jitka Doležalová. Doplnila, že se u nich počet podání zvýšil třikrát až čtyřikrát než v běžný úřední den, zaměstnanci už teď pracují přesčas. 

>

„Nejen my, ale i stavebníci hledí na zavedení nového systému s obavou, proto masivně využívají podávání žádostí ještě před 1. červencem," sdělil ČTK vedoucí stavebního úřadu v Jihlavě Michal Jarco.

A zvýšený zájem o stavební povolení registrují i pražské stavební úřady. Podle oslovených mluvčích radnic začal zvýšený zájem lidí již na začátku jara. Nával eviduje také plzeňský magistrát. „Odhadem jde o nárůst agendy o 1000 procent," uvedla mluvčí magistrátu Eva Barborková. Řeší se zejména povolování studní, dále jsou to obecně žádosti o územní rozhodnutí a společná povolení.

V krajském Liberci je nárůst počtu žádostí oproti běžnému stavu o 350 až 400 procent. „Nemyslím si však, že by hlavním důvodem bylo zvýšení poplatků. V převážné většině je to z důvodu nejistoty toho, co nastane právě po 1. červenci," míní vedoucí odboru stavebního úřadu v Liberci Miroslav Šimek

Úředníci neumí pracovat s portálem stavebníka

Vedle obav stavebníků panují zároveň i obavy úředníků, zda bude nový systém funkční, plný přístup do nového systému totiž k dispozici zatím nemají. Třeba Šimek sám neví, jak to bude od července fungovat. „Je spousta nejasností, například není zřejmé, jak bude vypadat žádost, pokud ji stavebník předloží v písemné formě, nikoli přes portál. Jak bude docházet k jejímu zavádění do systému a podobně," uvedl.

Do konce června se na co nejvíc oprav a rekonstrukcí snažilo získat stavební povolení i město Pardubice. Politici očekávají chaos. „Panuje obava, že to bude obrovský problém a že stavební řízení se můžou na několik měsíců zastavit, protože to bude naprostá paralýza," řekl ČTK primátor Jan Nadrchal (ANO). Jeho náměstek Jan Hrabal (ANO) dodal, že úředníci ze stavebního úřadu měli jenom dvouhodinovou prezentaci a do portálu stavebníka nemají přístup, aby se ho mohli naučit.

„Nevíme, jak v portálu stavebníka pracovat, techniku (nové PC) nemáme. Žádostí je více a jsou podávány neúplné. Nestíháme je ani otevírat, takže nelze říct, o co je ve větší míře žádáno. Žadatelé jsou nervózní a své věci chtějí řešit nejlépe ihned, technici jsou přetížení a nestíhají běžnou agendu, protože neustále odpovídají na dotazy," sdělil ČTK vedoucí zlínského odboru stavebních a dopravních řízení Petr Skácel.

2024-06-28T03:08:00Z dg43tfdfdgfd