MAďARSKO PřEVZALO PřEDSEDNICTVí V RADě EU. KRITICI SE OBáVAJí JEHO PřáTELSTVí S RUSKEM

Dnes se Maďarsko ujalo půlročního rotujícího předsednictví v Radě Evropské unie. Mezi hlavní priority Maďarska patří zlepšení konkurenceschopnosti EU, zastavení nelegální migrace a přiblížení zemí západního Balkánu k členství v EU, uvedl server index.hu.

Kritici Maďarska vyjadřují obavy ohledně kroků vlády, kterou například agentura AFP popisuje jako přátelskou vůči Rusku. Nicméně Budapešť ujistila své partnery, že bude působit jako "čestný zprostředkovatel" mezi státy EU.

Premiér Viktor Orbán, který vede zemi od roku 2010, je často v konfliktu s Bruselem v otázkách právního státu a lidských práv. Orbán jako jediný z lídrů EU udržuje vztahy s Ruskem navzdory invazi na Ukrajinu. Evropský parlament minulý rok přijal nezávaznou rezoluci, v níž vyjádřil obavy ze vzdalování se Maďarska od demokratických hodnot a pochybnosti o jeho schopnosti důvěryhodně vykonávat předsednictví EU.

Budapešť prohlásila, že je připravena převzít odpovědnost za vedení EU, s heslem: "Make Europe Great Again," připomínajícím slogan bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, se kterým má Orbán dobré vztahy.

Orbán naposledy předsedal EU v roce 2011 a od té doby se jeho rétorika stala ještě ostřejší. Před červnovými volbami do Evropského parlamentu prohlásil, že jedinou cestou k ochraně maďarské suverenity je "obsadit Brusel" a vynutit si změnu v EU. Fidesz nakonec zvítězil v domácích volbách do EP a získal deset mandátů.

Maďarsko nyní spolupracuje s českým hnutím ANO a rakouskou FPÖ na vytvoření politické aliance v EU a vyzývá další strany, aby se k nim připojily. Mají ambici vytvořit novou politickou skupinu v Evropském parlamentu, což vyžaduje 23 europoslanců ze sedmi různých zemí. ANO má sedm europoslanců a FPÖ šest, takže potřebují ještě poslance ze čtyř zemí.

Podle Daniela Hegeduse z organizace German Marshall Fund bude mít maďarský premiér omezené možnosti v případném narušování procesů v EU, protože dosavadní belgické předsednictví a instituce EU pospíšily s přijetím důležitých rozhodnutí. Minulý týden EU přijala nový balíček sankcí proti Rusku a zahájila přístupové rozhovory s Ukrajinou.

Úkolem předsedající země je stanovovat program, předsedat zasedáním členů EU ve všech oblastech kromě zahraničních záležitostí a záležitostí eurozóny, hledat konsensus mezi členskými státy a zprostředkovat dohody o právních předpisech s Evropským parlamentem. 

Související články

2024-07-01T09:29:18Z dg43tfdfdgfd