DEBATA VYVOLALA MEZI DEMOKRATY PANIKU I úVAHY O KONCI BIDENOVY KANDIDATURY

Washington - Šok, zklamání a panika zavládly podle amerických médií v táboře Demokratické strany po první předvolební debatě mezi prezidentem Joem Bidenem a jeho republikánským předchůdcem Donaldem Trumpem. Nejistý výkon 81letého demokrata podle webu Politico dokonce vyvolal zákulisní diskuse o tom, že by strana měla do listopadových prezidentských voleb vyslat jiného zástupce.

"Výkon Joea Bidena v debatě byl opravdovým zklamáním. Myslím, že to se nedá nijak jinak podat," řekla ve vysílání televize CNN bývalá Bidenova mluvčí Kate Bedingfieldová. Další demokraté dávali podobné pocity najevo anonymně.

"Je to špatné," citoval web Semafor nejmenovaný zdroj blízký Bidenově administrativě. "Jsem v šoku," sdělil zase zpravodajskému serveru Axios jeden z demokratů ve Sněmovně reprezentantů. "Ztratíme ve sněmovně 20 křesel, jestli to takhle půjde dál," reagoval další kongresman.

Biden, který je nejstarším prezidentem v dějinách Spojených států, svým výkonem v debatě podle médií rozhodně nerozptýlil pochybnosti voličů ohledně své způsobilosti k výkonu funkce. Mluvil potichu, jeho hlas byl chraplavý a místy nebyl schopen dokončovat myšlenky. Po debatě uvedl, že se potýkal s bolestí krku.

Demokraté se ihned začali strachovat o osud Bidenovy kandidatury v dosud nevídané míře, napsal deník The Washington Post. Podle Politico panika dosáhla takové úrovně, že někteří diskutují o dosud nemyslitelném postupu, tedy nahrazení prezidenta na postu kandidáta do Bílého domu. "Biden musí odstoupit. O tom není pochyb," uvedl nejmenovaný sponzor Demokratické strany.

Volba stranického kandidáta na prezidenta již skončila a Biden v ní s přehledem zvítězil, nečelil ovšem žádné vážnější konkurenci. Oficiálně demokraté svou nominaci na prezidenta udělí až na srpnovém sjezdu. Agentura AP podotýká, že pokud se Biden sám nerozhodne odstoupit, bylo by téměř nemožné jej na kandidátce nahradit.

Prezident přitom dosud nijak nedal najevo, že by byl ochoten ze souboje s Trumpem odstoupit. V rozhovoru s médii krátce po debatě řekl: "Jedeme dál." Mluvčí jeho kampaně Lauren Hittová vyjádřila Bidenův přístup ještě jasněji, když uvedla: "Samozřejmě, že neodstupuje".

O možných alternativách k Bidenovi se mezi demokraty a v médiích spekuluje od začátku kampaně. Nejčastěji se v těchto úvahách objevují jména demokratů na guvernérských pozicích, především Gavina Newsoma z Kalifornie a Gretchen Whitmerové z Michiganu.

Média se však shodují, že vše má ve svých rukách Biden. "Biden je jediný, kdo může rozhodnout o tom, jestli odstoupí před (hlasováním na nominačním sjezdu). Žádný tajemný stranický aparát nebo jednotlivec jej k tomu nemohou donutit," napsal publicistický web Vox.

Podle stávajících pravidel demokratů o nominantovi na prezidenta rozhodují delegáti z jednotlivých států. Téměř všichni při tom mají povinnost podpořit Bidena v souladu s výsledky primárek. Předsednictvo strany by teoreticky mohlo pravidla změnit, podle AP je to však nepravděpodobné, dokud bude Biden usilovat o druhý mandát. A i v případě, že by kandidaturu vzdal, by mohlo být hledání náhradníka složité, neboť toto místo by nepřipadlo automaticky viceprezidentce Kamale Harrisové.

"Ti, kdo Bidena znají nejlépe, říkají, že jediní, kdo jej mohou ovlivnit, jsou jeho rodina, počínaje první dámou Jill Bidenovou," napsal komentátor listu Financial Times Edward Luce. Podle něj na hledání nového kandidáta není příliš pozdě, dodává však, že nejpravděpodobnějším scénářem je setrvání Bidena v kampani.

2024-06-28T06:28:44Z dg43tfdfdgfd