WHO OBJEVILA VIRUS PTAčí CHřIPKY V MLéCE INFIKOVANýCH ZVířAT

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

Ptačí chřipka A/H5N1 byla poprvé zaznamenána v roce 1996. Od roku 2020 došlo k exponenciálnímu nárůstu ohnisek u ptáků, což vedlo ke zvýšení počtu infikovaných savců.

Tento kmen způsobil úmrtí desítek milionů drůbeže, a to včetně volně žijících ptáků a suchozemských i mořských savců.

V minulém měsíci se ke seznamu infikovaných přidaly i krávy a kozy, což byl podle odborníků překvapivý vývoj, neboť se nepředpokládalo, že by tyto druhy byly náchylné k tomuto typu chřipky.

Americké úřady začátkem dubna oznámily, že se z ptačí chřipky zotavuje i jedna osoba pracující na mléčné farmě ve státě Texas. Jedná se o první případ člověka infikovaného ptačí chřipkou z krávy, upřesnila na pátečním briefingu v Ženevě vedoucí globálního chřipkového programu WHO Wenqing Zhangová.

Zhangová dále uvedla, že v rámci současných ohnisek byl zaznamenán přenos viru z ptáka na krávu, z krávy na krávu a z krávy na ptáka. Z toho vyplývá, že virus mohl najít jiné cesty přenosu, než byly doposud brány v úvahu.

V syrovém mléce krav byla podle Zhangové zaznamenána velmi vysoká koncentrace viru A/H5N1. Odborníci stále zkoumají, jak dlouho je virus schopen v mléce přežít.

Texaské úřady informovaly, že mlékárny jsou povinny ničit mléko od nemocných krav. Zároveň zdůraznily důležitost dodržování bezpečných výrobních a stravovacích postupů, včetně konzumace pouze pasterizovaného mléka a mléčných výrobků.

Zhangová dále uvedla, že zatím neexistují důkazy o šíření chřipky A/H5N1 mezi lidmi. 

2024-04-19T17:21:07Z dg43tfdfdgfd