BARTOš: ARMAGEDDON VěšTěNý ANO SE NEKONá, DIGITáLNí STAVEBNí říZENí Běží. STUDNY ZLEVNíME

Jediný formulář místo nekonečných stohů papírů. Takovou změnu měl přinést nový stavební zákon společně s digitalizací stavebního řízení. Jak ale přiznal sám ministr pro místní rozvoj a vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti) v pořadu Nový den, spuštění se nevyhnulo přešlapům. Na druhou stranu odmítl, že by systém zkolaboval, třebaže z jeho spuštění dělala opozice „konec světa“. „Byl to těžký oříšek. V rámci součinnosti na ministerstvu jsme to ale zvládli,“ dodal Bartoš ve vysílání CNN Prima NEWS. Přislíbil také, že bude řešit skokově vyšší poplatky za studny či problémy s technikou na úřadech.

Do systému digitálního stavebního řízení se podle šéfa resortu přihlásilo k úternímu ránu okolo 4,5 tisíce lidí. Armageddon, který předpovídali především zástupci opozičního hnutí ANO, se podle něj nekonal, třebaže se spuštění neobešlo bez úvodních přešlapů.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Dá se vědě ještě věřit? Praktiky Nerudové či Havlíčka ničí její pověst, říká politolog v podcastu OFF RECORD

„Systém nespadl, běží. Samozřejmě tam byly problémy, především bylo nutné, aby na každém úřadu pracovník přiřadil role, kdo co vyřizuje. Ráno se ovšem stalo, že je někteří neměli, řešili jsme to přes call centra a helpdesk. Měli jsme asi 200 žádostí. Byl to těžký oříšek. V rámci součinnosti na ministerstvu jsme to ale zvládli,“ přiblížil Bartoš porodní bolesti nového systému.

Odmítl, že by s novinkou nastal „konec světa“, jak věštili někteří zástupci opozičního hnutí ANO, jmenovitě nově zvolená europoslankyně a jeho předchůdkyně na ministerstvu Klára Dostálová či stínový ministr dopravy Martin Kolovratník. Ty obvinil z toho, že šířili mezi lidmi paniku a ti následně podávali žádosti ještě ve starém režimu, čímž zatížili úředníky. Dále odmítl, že resort nedodal některým úřadům slibovanou výpočetní techniku, konkrétně pracovištím v Brně.

„Musel jsem na to reagovat, protože to není pravda. Mám informace od dodavatele. Ušetřili jsme polovinu financí a 26. června ty počítače do Brna dorazily. Nevím, kde se tam stal problém, nesnažím se ukazovat prstem. Doufám, že se ta PC našla. Na konci loňského roku jsme chtěli ulehčit práci a udělali jsme centrální nákup. Rozeslali jsme dotazník a pak jsme telefonovali. Ministerstvo pro místní rozvoj neřídí stavební úřady, nejsou to naši zaměstnanci,“ řekl na obranu svého resortu ve vysílání CNN Prima NEWS.

Boj o poplatek za studnu

Velké rozhořčení způsobily změny v poplatcích, které přináší nový stavební zákon. Například povolení na studnu vyjde podle legislativy na 10 tisíc korun, dosud stálo jen 300 korun. I zde ale Bartoš přislíbil změnu.

„Zákon po asi 20 letech navyšuje poplatky, ale to tam už bylo v předchozím volebním období za Kláry Dostálové. Teď je na stole novela, která studny dá do jiné kategorie staveb, aby byly jednodušší a levnější. Je třeba se domluvit s ministerstvem zemědělství,“ nastínil možné řešení pirátský šéf.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Digitalizace stavebního řízení? Katastrofa, občané neznají pravdu, kritizoval poslanec Mašek z hnutí ANO. Lochman z hnutí STAN nesouhlasil.

2024-07-02T09:42:34Z dg43tfdfdgfd