NA RUDéM NáMěSTí PROBěHLA TRADIčNí VOJENSKá PřEHLíDKA. ZABRáNíME GLOBáLNíMU KONFLIKTU, řEKL PUTIN

Na Rudém náměstí v Moskvě se dnes konala tradiční vojenská přehlídka oslavující vítězství nad nacistickým Německem. Letos ji provází nepříznivé počasí.

Přehlídka má v posledních letech za cíl především demonstrovat sílu ruské armády. Během války na Ukrajině se ale na Rudém náměstí mnohé zbraně neobjevily, protože je Rusko používá na frontě.

Přehlídky se podle sdělení ministerstva obrany zúčastnilo přes 9000 lidí a předvedlo se 75 kusů nejrůznějších typů bojové techniky. Plánován byl i přelet letadel, uvedla ruská média.

Ve čtvrtek dopoledne dorazili na tribuny na náměstí vrcholní představitelé politického a církevního života v Rusko. Nechybí ani Dmitrij Medveděv nebo Sergej Lavrov.

Rusko udělá vše pro to, aby se vyhnulo globální konfrontaci, ale zároveň nedovolí, aby jej někdo ohrožoval, uvedl na přehlídce ruský prezident Vladimir Putin podle agentury Reuters.

"Rusko udělá vše, aby zabránilo globálnímu střetu, ale zároveň nedovolíme, aby nás někdo ohrožoval. Naše (jaderné) strategické síly jsou vždy v pohotovosti," řekl šéf Kremlu vojákům na moskevském Rudém náměstí.

Putin také uvedl, že Rusko nikdy neznevažovalo přínos západních zemí ve druhé světové válce. Zároveň ale řekl, že dochází k "překrucování pravdy" o tomto konfliktu.

Ve čtvrtek 24. února ráno zahájila ruská armáda invazi na Ukrajinu. Vladimir Putin označil akci za speciální vojenskou operaci a jeho jednotky pronikly za ukrajinsko-ruské hranice, čímž Kreml završil rusko-ukrajinskou krizi datující se do roku 2013.

Tehdy v listopadu odmítl proruský prezident Viktor Janukovyč podepsat plánovanou Asociační dohodu s EU a naopak se chtěl zasloužit o rozšíření spolupráce s Ruskem. Odmítnutí ale vyvolalo masivní demonstrace na Majdanu a v roce 2014 za pomocí hnutí Euromajdan vedlo až ke státnímu převratu a útěku Janukovyče ze země.

K moci se dostala prozápadní vláda, což Rusko neslo jen těžce, a ještě téhož roku anektovalo ukrajinský poloostrov Krym. Následně vypukly na východě Ukrajiny ozbrojené konflikty mezi proruskými separatisty podporovanými Moskvou a ukrajinskou armádou.

Situaci v rusko-ukrajinském pohraničí se během následujících let nepodařilo uklidnit. Rusko naopak podnítilo obavy z války, když v roce 2021 začalo přesouvat značné vojenské síly na hranice. O necelý rok později, v polovině února roku 2022, vyjádřily USA obavy z chystané ruské invaze na Ukrajinu, které se záhy ukázaly jako pravdivé.

Ruská armáda pronikla 24. února časně z rána na ukrajinské území a zahájila invazi na několika frontách. Soustředila se na velká města jako Kyjev či Charkov. Putin za hlavní příčiny označil například snahy o rozšiřování NATO na východ nebo takzvanou denacifikaci Ukrajiny. Ačkoliv Rusko invazí rozpoutalo plnohodnotnou válku, tamní cenzura tento termín zakazuje a úřady za toto označení zavedly přísné sankce.

2024-05-09T07:46:00Z dg43tfdfdgfd