EXPERT O MíROVéM SUMMITU: VáLKU LZE VYřEšIT K PROSPěCHU UKRAJINY. PRO EZ NAZNAčIL, JAKý BUDE VýSLEDEK

Nezávislý norský bezpečnostní analytik Hans Petter Midttun pro EuroZprávy.cz vysvětlil, čeho patrně lídři během summitu dosáhnou. „Tento mírový summit mír nepřinese. Je to však důležitý první krok,“ nastínil.

Midttun uvedl, že mezi jeho deklarované cíle patří zahájení mírového procesu, vytvoření důvěry a nastínění myšlenek pro další kroky k tomuto procesu. „Jde o sjednocení mezinárodního společenství kolem ukrajinského mírového plánu založeného na zásadách mezinárodního práva a Charty OSN. Pomůže soustředit celosvětové úsilí a odstranit iniciativy, které nemají stejný základ, například čínské a ruské iniciativy,“ shrnul analytik s tím, že přítomnost Ruska by takový proces zmařila.

Doufá, že summit bude úspěšný. „Jeho úspěch však závisí na závěrečném prohlášení. Média informovala o intenzivních pokusech o rozmazání a podkopání původních návrhů,“ doplnil Midttun pro EuroZprávy.cz. 

Tuto válku nelze vyřešit jednáním

Midttun míní, že válka mezi Ukrajinou a Ruskem je zásadní a existenční. „Ukrajina bojuje za své právo na existenci. Rusko bojuje za velmocenské ambice, v nichž je porážka a začlenění Ukrajiny do Ruské federace klíčové. Po zahájení nespravedlivé a nevyprovokované války není cesty zpět. Z přátel se stali nepřátelé. Svět ho vnímá jako imperialistický, agresivní a zločinný stát,“ shrnul.

Rusko tak buď zvítězí a stane se budoucí velmocí, nebo bude poraženo jako vyvrhel mezinárodního společenství. „Pro Západ je však tato válka neméně zásadní. Evropská bezpečnost je nevyhnutelně spojena s nezávislou, suverénní a úplnou Ukrajinou,“ zdůraznil norský analytik. 

Válku podle něj nelze vyřešit jednáním, přičemž se odvolal na svou zprávu pro Centrum obranných strategií. „Buď bude poraženo Rusko, nebo Ukrajina. Moje zpráva nastiňuje možné strašlivé důsledky pro Evropu a USA v případě vítězství agresora. Již 27 měsíců tvrdím, že tuto válku lze vyřešit ku prospěchu Ukrajiny a Evropy pouze demonstrací síly – jediného jazyka, kterému Rusko rozumí a který respektuje,“ upozornil. 

Klíčové je sjednocení kolem mírového plánu Volodymyra Zelenského. „Tvrdil jsem, že ukrajinské členství v NATO nebo vojenská intervence nabídnou prezidentu Putinovi odchod a možnost stáhnout se. Sjednocením se kolem mírového plánu prezidenta Zelenského, založeného na mezinárodním právu a Chartě OSN, a požadavkem na stažení Ruska a respektování nedotknutelnosti mezinárodních hranic se ukrajinští partneři o malý krůček přiblíží k prosazení mírového plánu. Je třeba mít na paměti doktrínu OSN ‚Odpovědnost chránit‘,“ pokračoval Midttun. 

Jak bude vypadat závěrečné prohlášení

Rusko podle norského experta bude v závěrečném prohlášení summitu hnáno k odpovědnosti za porušování humanitárního práva a zvěrstva v daných oblastech. „Vzhledem k tomu, že tento summit projednává pouze tři z deseti bodů mírového plánu prezidenta Zelenského, a to jadernou bezpečnost, potravinovou bezpečnost a humanitární rozměr, jsem přesvědčen, že závěrečné prohlášení bude plně v souladu s mezinárodním právem,“ popsal analytik.

Zmínil také jadernou bezpečnost. „S vědomím extrémního rizika spojeného s válkou vysoké intenzity, která se vede ‚mezi‘ 15 jadernými reaktory, a ruského špatného hospodaření se Záporožskou jadernou elektrárnou, by prohlášení mělo obsahovat také požadavek na její okamžité navrácení ukrajinským orgánům a zřízení bezpečnostní zóny kolem jaderné elektrárny,“ poznamenal. 

„Doufejme, že závěrečné prohlášení rovněž uzná ukrajinský mírový plán jako jediný reálný plán pro zajištění trvalého míru a vyzve k úplnému stažení Ruska z Ukrajiny. Závěrečná deklarace se musí zabývat také dalším postupem, včetně toho, jak přistoupit k dalším sedmi prvkům ukrajinského mírového plánu,“ doplnil Midttun. 

Švýcarská symbolika nehraje roli

EuroZprávy.cz se pana Midttuna rovněž dotázaly, zda je konání mírového summitu ve Švýcarsku jakýmsi symbolem 20. století, kdy se zde konala řada mírových jednání. „Domnívám se, že summit pravděpodobně nepovede k podobné dohodě nebo smlouvě, která byla dříve podepsána ve Švýcarsku. Vzhledem k existenční povaze války – podobně jako svět zažil za druhé světové války – povede tento proces k míru pouze tehdy, pokud bude Rusko donuceno se z Ukrajiny stáhnout,“ zdůraznil. 

K tomu podle něj dojde pouze tehdy, pokud se mezinárodní společenství spojí a dohodne se na řádné obraně Charty OSN a samotné bezpečnostní architektury, která od druhé světové války zajišťuje „bezpečnost, stabilitu a prosperitu“. „To vyžaduje, aby kolektivní Západ prokázal sílu a ochotu zásadně změnit vojenskou rovnováhu na bojišti. Pokračování současné strategie povede pouze k pokračování mimořádně nebezpečné vleklé války, která podkopává Evropu i USA,“ uzavřel Midttun. 

Související články

2024-06-15T15:20:19Z dg43tfdfdgfd