V MALéM BYTě V PRAZE SE SCHOVáVá VELKé PřEKVAPENí: KUCHYNě, KTERá BYLA KDYSI ZTRACENá V ROHU, SE STALA CENTREM DOMOVA

Tak tohle byla velká výzva. Kuchyň, kde se otočíte na pětníku, ztracená v rohu za polopříčkami. Ale i s malým prostorem se dají dělat velké věci a má smysl je vymazlit. Dokazuje to proměna, kterou si vzalo na starost designérka Radka.

Do domu se čtyřmi partajemi v pražské Krči se Soňa nastěhovala, když jí bylo dvacet a měla malinkou dceru. Tehdy jim téměř padesátimetrové 3 + kk stačilo více než dost. Za deset let ale bylo všechno jinak. S novým manželstvím jí přišly do života další dvě děti – mladší dcera Dora a syn. „Nakonec nás tu tedy žilo celkem pět! Jeden čas jsme s mladšími dětmi spali v jednom z pokojíků na zemi na matracích, aby nejstarší měla klid na studium. Byl to nápor, ale zvládli jsme to, ostatně moc jiných možností jsme neměli,“ popisuje Soňa. Nakonec se jim v domě podařilo odkoupit i vedlejší byt, stejný, jen zrcadlově obrácený, a to je ten, který vidíte na fotkách. V něm teď bydlí mladší dcera Dora se svým partnerem Ondřejem. Čerstvě si nechali od designérky Radky Vyplašilové proměnit kuchyň. Cílem bylo kuchyň otevřít do jídelny a propojit ji s obývákem, aby nebyla utopená v koutě. Celkově ji obnovit včetně podlah a kuchyňské linky, ale rozvody a umístění přístrojů ponechat.

Kombinace bílé se dřevem je zcela nadčasová

„Když začínám s proměnou, vždycky klienty poprosím, aby mi ukázali fotky interiérů, které se jim líbí. Někdo pošle nástěnku z Pinterestu, jiný tři fotky, ale vždycky je to lepší než tisíc slov. Takže Dora s Ondrou mi poslali pár nápadů, já jsem navrhla několik cest a rychle bylo jasné, že se budeme držet kombinace bílá plus dřevo a hledat výraznější třetí barvu. Nejsem zastáncem názoru, že do malých prostor patří jen světlé odstíny. Naopak, proč si šikovně nepohrát s výraznější paletou? Jsem proto moc ráda, že souhlasili nejen s odvážnou modrou, ale i výrazným šestihranným tvarem, který umožňuje vytvořit hravé zakončení. V malých kuchyních je také osvěžující udělat horní a spodní skříňky v jiné barvě: tmavší a opticky těžší by ale měly být vždy dole a světlejší nahoře, abychom dosáhli vzdušnějšího dojmu. Tady se to hezky povedlo,“ říká designérka Radka Vyplašilová.  „Být to na mně, do téhle kuchyně dám klidně černou vinylovou podlahu nebo taky dřevěnou, s prkny položenými rovnoběžně s kratší stranou – aby se lépe řešil přechod mezi dřevem a podlahou v jídelní části. Jenže to všechno by neúměrně zvedlo náklady. Nakonec se nám podařilo najít vinylovou krytinu víceméně odpovídající barvě obkladu. Ovšem obecně klientům nedoporučuji hledat v nabídce designů ať už nábytku, nebo větších ploch ‚něco podobného‘, protože to může dopadnout průšvihem. Velkou shodu s Dorou a Ondrou jsme našli při plánování kuchyňské linky. Nabízelo se řešení do L, ale zrovna v tomto případě by to prostor spíš ubralo, zhoršil by se přístup k oknům a kuchyň by celkově ztěžkla. Proto jsme zvolili dvě oddělené pracovní plochy, do volného místa se dá umístit třeba stolička či pojízdný stolek.“

TEXT: OLGA PROCHÁZKOVÁ | FOTO: PETR KARŠULÍN

Související články

2024-04-30T04:42:19Z dg43tfdfdgfd