LIDé NAHLéDNOU DO MUSSOLINIHO BUNKRů. V JEDNOM ZAžIJí I SIMULOVANý NáLET

Všichni, kdo se zajímají o období druhé světové války, by měli zpozornět. Od dubna je totiž v Římě přístupný komplex podzemních bunkrů, které si pro případ spojeneckých náletů nechal počátkem 40. let vybudovat italský duce Benito Mussolini. Část bunkrů byla k vidění už i dříve, nyní jsou ale otevřeny pro veřejnost všechny a doplňuje je i interaktivní výstava.

Koloseum? Fontana di Trevi? Piazza Navonna? Seznam římských památek, které stojí za návštěvu, se tento měsíc rozrostl o skutečný unikát. Návštěvníkům se totiž otevřel komplex podzemních bunkrů, které si za druhé světové války nechal ve svém sídle Villa Torlonia vybudovat italský fašistický vůdce Benito Mussolini. Nově jsou přístupné o každém víkendu při komentovaných prohlídkách, které trvají 50 minut. Vstupenka pro dospělého vyjde na 12 eur. Prohlídku si lze rezervovat online.

Pod vilou se nachází celkem tři bunkry, z nichž některé již byly na určitou dobu zpřístupněné v uplynulých letech. Jejich nynější opětovné zpřístupnění je ale umožní turistům prozkoumat v dosud nevídané míře. Navíc si prohlédnou i novou multimediální výstavu.

Komplex protileteckých krytů vybudovaných pro Benita Mussoliniho:

Ta nabízí možná i trochu děsivý zážitek. „Komplex nyní zahrnuje multimediální výstavu o Římě během druhé světové války a sérii 51 spojeneckých bombových útoků, které zasáhly město mezi červencem 1943 a květnem 1944. Zvláštní pozornost je věnována bombardování oblasti San Lorenzo v roce 1943, které zabilo 3000 civilistů. Na konci prohlídky se návštěvníci podívají s průvodcem do podzemí, kde zažijí simulovaný nálet v nedokončeném Mussoliniho protileteckém krytu,“ píše stanice CNN.

Tři bunkry

Benito Mussolini se svou rodinou Villu Torlonia v Římě obýval od 20. let minulého století. Šlo o reprezentativní a pohodlné místo. Když se ale v roce 1940 v Evropě naplno rozhořela druhá světová válka, rozhodl se fašistický vůdce, že mu musí jeho domov poskytovat také adekvátní ochranu před případnými nálety nepřátelských zemí.

A tak začala stavba několika bunkrů. V roce 1940 vznikl první z nich, na útočiště byl přestavěný vinný sklep. „Šedesát metrů dlouhý a pět metrů široký prostor byl vybaven systémem filtrace vzduchu, elektrickým osvětlením a dalším vybavením, aby bylo místo vhodné pro dlouhodobé pobyty,“ zmiňuje web Villy Torlonia.

Víte, že Benito Mussolini založil první fašistickou stranu v Evropě? Přečtete si více:

Problémem však bylo, že z domu do bunkru bylo nutné přeběhnout 150 metrů pod širým nebem. „V roce 1941 bylo tedy rozhodnuto využít sklepní místnost v Casino Nobile, původně používanou jako prádelna. Nachází se bezprostředně pod tanečním sálem. Prostor byl vyztužen vrstvou železobetonu o tloušťce asi 120 centimetrů, vybaven pancéřovými plynovými dveřmi a systémem čištění vzduchu,“ nastiňuje web vily.

Ani s tímto bunkrem ale nebyl Mussolini zcela spokojený. V roce 1942 tak začala pod vilou stavba skutečného protileteckého krytu. Jeho existence byla potvrzena až v roce 2013. Do něj se dá dostat podzemní patnáct metrů dlouhou chodbou a má dva východy, tloušťka stěn je čtyři metry.

Poslední bunkr ale zůstal nedokončený, Mussolini totiž politicky padl. Ani jeden z jeho krytů nebyl nikdy využit, neboť v době spojeneckých náletů na Itálii už vůdce ve vile nepobýval.

2024-04-19T09:57:30Z dg43tfdfdgfd