HRADY A ZáMKY OTEVíRAJí BRáNY. NOVá SEZONA ODHALí žIVOT HABSBURKů

Návštěvnická sezona na většině hradů a zámků začíná letos 28. března, tedy na Zelený čtvrtek. Ve třech čtvrtinách těchto památek si lidé připlatí, většina objektů zdražila vstupné pro dospělé o 20 korun. Největším letošním tahákem je projekt Po stopách šlechtických rodů, který se zaměří na Habsburky. Deník přináší grafický přehled největších novinek na hradech a zámcích v roce 2024.

Velikonočně vyzdobené interiéry, jarmarky či tradiční velikonoční pokrmy přivítají na mnoha hradech a zámcích první letošní návštěvníky. Vzhledem k letošnímu brzkému termínu Velikonoc totiž drtivá většina památek ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ) zahájí návštěvnickou sezonu už na Zelený čtvrtek. V mnoha z nich na lidi čekají nově zpřístupněné interiéry.

Co nabídnou návštěvníkům Ploskovice? Podívejte se:

Po mimořádném velikonočním otevření nastane v památkách od 2. dubna běžný návštěvnický režim. Ve čtvrtině objektů lidé najdou stejné ceny jako loni, jinde si ale připlatí. „U poloviny památek Národního památkového ústavu se vstupné pro dospělé na základních okruzích zvýšilo o 20 korun, u 15 objektů o 40 korun a u tří objektů zaplatí dospělí za základní návštěvnický okruh o 60 korun víc,“ informovala mluvčí NPÚ Blanka Černá.

Nové návštěvnické trasy čekají lidi na zámcích Litomyšl, Uherčice či Český Krumlov. Zámky Konopiště, Ploskovice či Zákupy zase zájemcům nabídnou novinky související s letošním ročníkem projektu Po stopách šlechtických rodů. Letos totiž bude věnovaný Habsburkům.

Nahlédnutí za oponu

Novou prohlídkovou trasu s na českých hradech a zámcích nevídaným konceptem připravili ve Velharticích. „Na okruhu Šumavská klenotnice chceme vzít návštěvníky 'za oponu'. Skupiny budou mít maximálně dvanáct lidí, a průvodce se jim tak může individuálně věnovat. Na trase budou zkoumat reálný historický příběh, uděláme z nich badatele. Uvidí, že s odstupem 500 - 600 let je mnohdy velmi těžké určit, kdo byl dobrý a kdo zlý,“ řekl Deníku kastelán Matěj Mejstřík.

Dobrovolníci vykřesali ze země nový turistický cíl na Chrudimsku:

Kromě hradů a zámků mimořádně už v březnu návštěvníky přivítají také zpřístupněné jeskyně České republiky. Od Zeleného čtvrtka budou otevřené jeskyně v Olomouckém kraji (Javoříčské, Mladečské, Na Pomezí, Na Špičáku, Zbrašovské aragonitové) a Chýnovská jeskyně u Tábora. O den později pak otevře pět jeskyní Moravského krasu (Balcarka, Kateřinská, Punkevní, Sloupsko-šošůvské a Výpustek), Jeskyně Na Turoldu u Mikulova a Bozkovské dolomitové jeskyně v Podkrkonoší.

I zájemce o návštěvu jeskyní čekají novinky. „V Koněpruských jeskyních u Berouna v Českém krasu od Velkého pátku uvítá kromě krápníkového podzemí první návštěvníky i letošní největší novinka – Dům přírody Českého krasu. Nahradil původní provozní budovu a nabídne interaktivní expozici o přírodě a historii chráněné krajinné oblasti a multifunkční sál pro výstavy i projekce,“ pozval mluvčí Správy jeskyní České republiky Pavel Gejdoš.

Poznáte hrady, zámky a zříceniny podle siluet? Zabodujte v našich kvízech:

2024-03-28T10:26:03Z dg43tfdfdgfd