PřES ČERNé MOřE SE VYVEZLO VíCE OBILí, NEž PřI DOHODě S RUSKEM, TVRDí KYJEV

Kyjev - Přes koridor z ukrajinských přístavů se za posledních sedm měsíců vyvezlo větší množství zemědělských produktů, než v době, kdy transport přes Černé moře garantovaly dohody s Ruskem. Uvedl to dnes ukrajinský vicepremiér Oleksandr Kubrakov. Po nové trase se od loňského září podařilo přepravit 33,8 milionu tun zemědělských komodit, zatímco černomořské dohody s Ruskem umožnily přepravu 33 milionů tun zemědělských komodit, tvrdí Kubrakov.

Rusko loni v létě nepřistoupilo k prodloužení dohod uzavřených za zprostředkování OSN a Turecka v roce 2022 o přepravě ukrajinských zemědělských komodit přes Černé moře. Dohoda umožňovala plavbu lodí přes Černé moře až do Bosporu bez hrozby napadení ze strany ruského námořnictva. Moskva však dohodu neprodloužila, protože se podle ní neplnila ta část smlouvy, která měla usnadnit vývoz ruských zemědělských produktů.

Po vypršení smlouvy Ukrajina vytvořila vlastní koridor, kterého využila první loď v polovině září. Moskva přitom varovala, že bude lodě plující do ukrajinských přístavů a opačným směrem pokládat za vojenské cíle a v uplynulých měsících zintenzivnila také údery na přístavy klíčové pro transport obilí a dalších zemědělských komodit, jako je například Oděsa. Na druhé straně ruské námořnictvo v Černém moři ztratilo v uplynulých měsících řadu plavidel kvůli útokům připisovaným Ukrajincům.

Skrze nový koridor vyplulo z ukrajinských přístavů podle Kubrakova 1140 lodí, které přepravily 33,8 milionu tun zemědělských komodit. Z toho 23 milionů tun pocházelo z Ukrajiny. Zemědělské komodity směřovaly zhruba do 40 zemí světa.

Kvůli omezením, která platí pro přepravu přes Černé moře v době válečného konfliktu, se Evropská unie rozhodla zrušit cla na některé zemědělské produkty z Ukrajiny, což vyvolalo protesty agrárních svazů v některých unijních zemí. Tento týden se členské státy dohodly, že bezcelní režim bude i nadále platit, pokud nebudou objemy vývozu z Ukrajiny nadměrné.

2024-03-29T19:35:49Z dg43tfdfdgfd