LETOS SE PODLE PRVNíHO ODHADU ČSÚ SKLIDí MéNě ZáKLADNíCH OBILOVIN I řEPKY

Praha - Sklizeň základních obilovin letos ve srovnání s loňskou úrodou klesne o 8,8 procenta na 6,822 milionu tun. Ve svém prvním odhadu sklizně to dnes oznámil Český statistický úřad (ČSÚ). Řepky se sklidí 1,045 milionu tun, což je o pětinu méně než minulý rok. Statistici údaje o letošní sklizni, která začala zhruba o týden dřív než loni, během léta ještě několikrát zpřesní.

Snížit by se tento rok měla úroda pšenice, ječmene i žita, významný meziroční nárůst produkce se očekává jen u ovsa. "Podle červnového stavu porostů zemědělci odhadují letošní úrodu pod úrovní předchozích pěti let, ve kterých se sklízelo přes sedm milionů tun základních obilovin. Vedle nižšího hektarového výnosu je důvodem nejmenší pěstební plocha od počátku sledování před více než 100 lety. Nicméně Česko je v produkci základních obilovin dlouhodobě zcela soběstačné a přibližně třetina úrody se vyváží," uvedla vedoucí oddělení statistiky zemědělství a lesnictví ČSÚ Renata Vodičková.

Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy pokles úrody obilovin nebude mít výraznější vliv na cenu mouky, protože Česko zůstane v produkci obilovin soběstačné a desítky procent sklizně vyveze. "Z důvodu slabší úrody by tedy ani neměly zdražovat pekárenské výrobky," řekl ČTK.

Agroanalytik Petr Havel uvedl, že nižší úroda není nutně špatnou zprávou. "Česko musí značnou část produkce vyvážet, takže z hlediska logistiky je to vlastně spíše pozitivní," řekl. Produkce obilovin je podle Havla v ČR dlouhodobě přebytková, nedostatek proto i přes nižší sklizeň nehrozí.

Také úroda řepky bude letos pravděpodobně o pětinu nižší ve srovnání s loňským rokem a nedosáhne ani pětiletého průměru. Důvodem je nižší očekávaný hektarový výnos i výrazný pokles osevní plochy. Havel doplnil, že za nižší výnosy může částečně i poškození řepky jarními mrazy.

Očekávaná úroda základních obilovin, do nichž se nepočítá kukuřice na zrno, je nyní 6,822 milionu tun, což je ve srovnání s loňskou nadprůměrnou sklizní o 657.000 tun méně. Osevní plocha poklesla o 2,7 procenta, konkrétně o 34.000 hektarů na 1,215 milionu hektarů. O 6,2 procenta nižší je i odhadovaný hektarový výnos 5,62 tuny.

Kovanda tvrdí, že pokles rozsahu osevní plochy způsobila transformace zemědělské půdy na stavební pozemky, zvyšující se hektarové výnosy a dotační politika státu, která české zemědělce vybízí k zatravňování orné půdy.

Největší podíl na odhadovaném poklesu úrody základních obilovin má pšenice ozimá, které se sklidí 4,499 milionu tun, o 11,9 procenta méně. O 16 procent je menší očekávaná úroda ječmene ozimého, kterého se sklidí 683.000 tun. Úroda pšenice jarní klesla o 16,5 procenta na 114.000 tun a žita o 6,4 procenta na 117.000 tun. Významný meziroční nárůst produkce se očekává u ovsa, kterého se podle odhadu sklidí 188.000 tun, což znamená nárůst o o 58,2 procenta. Zhruba tříprocentní nárůst úrody se předpokládá u ječmene jarního a tritikale, tedy křížence žita a pšenice.

Očekávaná úroda řepky 1,045 milionu tun je meziročně o 264.000 tun nižší, což představuje pokles o 20,2 procenta. Důvodem je nižší hektarový výnos, který podle odhadu klesl o 11,7 procenta na 3,04 tuny, i pokles osevní plochy o 9,6 procenta na 343.000 hektarů.

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) už dříve řekl, že do úrovně a kvality letošní sklizně se promítne i to, že v březnu byly výrazně teplé dny a pak přišlo chladnější období. Některé plodiny a lokality poškodily také dubnové mrazy a květnové deště.

Oslovení analytici se také shodli, že červnový odhad sklizně konečnou úrodu zpravidla podhodnocuje a je pravděpodobné, že konečný odhad sklizně bude nad sedmi miliony tun.

2024-07-03T22:45:01Z dg43tfdfdgfd