VYšEHRAD Má NOVý INFORMAčNí SYSTéM, OTEVřE NOVé PROHLíDKOVé TRASY PODZEMí

Praha - Návštěvníci Národní kulturní památky Vyšehrad (NKP) se budou orientovat podle nových rozcestníků, informačních a orientačních totemů, programových vitrín i popisných cedulek a tabulek. Součástí nového orientačního a informačního systému je také audioprůvodce. Novinářům to řekli zástupci NKP Vyšehrad a autor systému Tomáš Klapka z ateliéru tečka. Vyšehrad letos otevře nové prohlídkové okruhy podzemními chodbami, které ukážou vojenskou historii Vyšehradu.

Součástí projektu bylo s orientačním systémem i informační centrum a kultivace prostředí, z Vyšehradu tak v posledních letech zmizely desítky cedulí, dopravních značek, sloupků a zábradlí a restaurační předzahrádky mají jednotný vizuální styl, uvedl ředitel NKP Vyšehrad Petr Kučera.

Původní systém, poutače a nápisy na budovách, byl podle Kučery z 80. let a už neplnil svou funkci. "Vznikl chaos, kdy cedule třeba ukazovaly jinam, nebo na místo, které už neexistuje," řekl Kučera. Dodal, že se z původního informačního systému zachovaly nejhezčí části a nová podoba z té staré částečně vychází, jsou kovové s matnou povrchovou úpravou v kovářské černi. Kovové totemy jsou podle Kučery úzké, aby nerušily pohledy na památky, čímž připomínají zastávky městské hromadné dopravy a více vybízejí k zastavení. Infosystém využívá světlou grafiku na tmavém podkladu.

Část projektu infosystému se dělala loni a část letos. "Ale informační systémy jsou nikdy nekončící proces," dodal Kučera. Informační totemy vytvoří tři prohlídkové trasy, které rozšiřuje audioprůvodce dostupný přes aplikaci SmartGuide.

Podle Kučery je Vyšehrad jednou z nejstarších a nejlépe dochovaných barokních pevností ve střední Evropě. Vyšehradské kasematy se dělí na čtyři samostatné úseky a mají celkovou délku téměř kilometr. Podolské kasematy se za druhé světové války přestavěly na protiletecké kryty lazaretu SS v Praze-Podolí.

Při prohlídce Podolských kasematů navštíví zájemci podzemní telegrafní ústřednu, jejíž klenutý strop zdobí protirežimní nápisy z 50. let. "Dávali si zde dostaveníčka takzvaní Vyšehradští jezdci, což byl pražský pouliční gang mládeže. Měli tu základnu a najdeme tu spoustu stop, mnoho nápisů, které jsou na omítce vyčouzené svíčkou. Už se rozpadají, ale třeba tady stojí 'My Američané jsme všude doma'," popsal Kučera v malé místnosti. Ve zdech je i několik děr, které vytvořili hledači pokladů v minulém století. K vidění jsou dále například kadénkové toalety, stará trafo stanice nebo zazděný vjezd pro automobily z podolské nacistické základny. Kučera uvedl, že právě kvůli využívání prostorů nežádoucími skupinami nechala vstup do Podolských kasematů zasypat Státní bezpečnost v 70. letech.

"Vyšehradské hradby v sobě skrývají nejedno tajemství. Jedním z nich jsou podzemní chodby neboli kasematy, budované spolu s opevněním v letech 1653 až 1678. Dříve sloužily k nepozorovanému přesunu vojenské posádky, ale také jako skladovací a ubytovací prostory. Později se staly rájem pro dobrodruhy z řad místní mládeže a dnes jsou lákavým cílem pro návštěvníky,“ řekl Daniel Rejman, vedoucí návštěvnického provozu NKP Vyšehrad.

Nové logo a vizuální styl má Vyšehrad od roku 2020 a stojí za ním designér Jan Matoušek, který jej vytvořil spolu s Mirkou Mitískovou (Miroko Maroko). Logo tvoří písmeno V a dvojtečka složená ze symbolů hvězd. Odkazují svým provedením k iniciále, ke králi Vratislavovi II. který na Vyšehradě sídlil koncem 11. století a zřídil vyšehradskou kapitulu. Hvězda je symbolem ducha a nadčasovosti, ve vertikálním spojení pak symbol odkazuje i na sám název místa Vyšehrad - Vyšší město (Akros - Polis).

2024-06-27T12:28:11Z dg43tfdfdgfd