NOVá INSTALACE NA ZáMKU V PLOSKOVICíCH PřIPOMíNá DOBU FERDINANDA DOBROTIVéHO

Ploskovice (Litoměřicko) - Návštěvníkům se po deseti měsících rekonstrukce otvírá na zámku v Ploskovicích na Litoměřicku 1. prohlídkový okruh s názvem Císařské letní sídlo. Nová instalace vrátila podobu prvního patra do doby císaře Ferdinanda I. Habsburského, neboli posledního českého korunovaného krále Ferdinanda V. Dobrotivého, který přebýval s manželkou na zámku přes léto. Po původní podobě interiéru pátrali odborníci v archivech tak, aby byla instalace co nejautentičtější. Řekla to dnes hostům kastelánka Jana Zimandlová. Pro veřejnost se okruh otevře 29. června.

Habsburkové vlastnili zámek přes 130 let. V polovině 19. století se stal soukromou rezidencí císaře Ferdinanda. Při této příležitosti zvýšili řemeslníci budovu o patro a celkově stavbu upravili. Na tom se velkou měrou podílel jeden z nejlepších tehdejších malířů Josef Navrátil. Zpřístupněna byla památka veřejnosti v roce 1968, z té doby pocházela také původní expozice. "Po šedesáti letech byla potřeba vrátit Ploskovicím noblesu a eleganci poloviny 19. století. Úkol to byl těžký, protože nebylo mnoho materiálů. Z archivů se zjišťovalo, jak mohly interiéry vypadat, využila se také analogie s jinými císařskými zámky," uvedla ředitelka Národního památkového ústavu (NPÚ) Naďa Goryczková.

Tématem letošní sezony na zámcích a hradech pod správou NPÚ jsou právě Habsburkové a jejich doba. Vytvoření nové expozice v Ploskovicích se proto podle ředitelky přímo nabízelo. Zámek byl kvůli pracím v interiéru deset měsíců uzavřený. "Tapety byly ve špatném stavu ... Mobiliář jsme museli zčásti vrátit restituentům, část mířila na památky, odkud pocházela," uvedla Zimandlová.

Autorkou expozic je Petra Načeradská. "Východiskem pro nás byl inventář zámku z roku 1855. Ikonografické prameny z interiéru se nedochovaly, jen několik černobílých fotografií z období první republiky," uvedla Načeradská. V té době už část mobiliáře převezli zástupci nové republiky na různá reprezentativní sídla. V úplnosti zůstaly pouze nástropní malby od Navrátila. Významný český malíř, kolorista a dekoratér obrazy na stropy namaloval v letech 1852 až 1853. V 60. letech minulého století je obnovovali odborníci z Akademie výtvarných umění, před pěti lety na nich restaurátoři pracovali znovu.

Ve všech deseti místnostech prvního patra byly podle Načeradské papírové tapety, u císaře a císařovny luxusní, u služebnictva prosté. "Z toho se nedochovalo nic, vyšli jsme z černobílých fotek třech místností a podle nich jsme nechali všechny vytvořit," uvedla Načeradská.

Inventář obsahoval také látky využité v pokojích. Jejich zbytky objevili odborníci na několika kusech sedacího nábytku z depozitářů. Na základě výzkumu vznikla nová expozice zařízena nábytkem, který vlastní Národní památkový ústav tak, aby přiblížila podobu letního sídla císaře. "Doufáme, že se to bude návštěvníkům líbit, ač jsme vkusu císaře a císařovny už hodně vzdáleni," uvedla Načeradská.

Ploskovice patří mezi zámky vyhledávané nejen turisty, ale také filmaři. Každoročně bývá kvůli natáčení na nějakou dobu zámek pro veřejnost uzavřený. Objevil se v pohádkách Princ a Večernice nebo Nejlepší přítel, ve filmech Odcházení, Probudím se včera nebo Amadeus či v seriálu BBC Mušketýři.

2024-06-27T15:13:40Z dg43tfdfdgfd